۱۰ فاجعه‌معدنی عظیم در تاریخ

 

۱۰ فاجعه‌معدنی عظیم در تاریخ

۱۰ فاجعه‌معدنی عظیم در تاریخ
پایگاه خبری معدن نیوز -فاجعه و حادثه برای هر ملتی و از هر جای این دنیا باشد، دردناک و سخت خواهد بود. فجایع گاها مربوط به بلاهای طبیعی و برخی مواقع ناشی از اشتباهات انسانی است. از جمله مناطقی که گاها با اخبار حوادث و فجایع آن روبرو می شویم، معادن هستند.
  بزرگنمايي:

 

به گزارش معدن نیوز - فاجعه و حادثه برای هر ملتی و از هر جای این دنیا باشد، دردناک و سخت خواهد بود. فجایع گاها مربوط به بلاهای طبیعی و برخی مواقع ناشی از اشتباهات انسانی است. از جمله مناطقی که گاها با اخبار حوادث و فجایع آن روبرو می شویم، معادن هستند. 

معدن، یک صنعت خطرناک در دنیا به شمار می رود و همیشه از سالیان دور معدنکاری از جمله سخت ترین مشاغل دنیا بوده است و سالانه حوادث زیادی در سراسر دنیا در معادن مختلف به وجود می آید که شماری از معدنکاران بی گناه را به کام مرگ می کشاند. اتفاقاتی از جمله انفجار گرد ذغال سنگ، خفگی بر اثر گاز متان، سقوط سنگ و آوار و مسمویت با کربن دی اکسید از مهمترین مواردی هستند که سالانه برای معدنکاران رخ می دهد. 

در چهار گزارش پیشین نگاهی به 7 فاجعه معدنی داشتیم که در رتبه های 10 تا 4 این لیست قرار گرفته بودند و این بار به سراغ3 فاجعه عظیم تاریخ خواهیم رفت جایی که دیگر تاریخ قدرت فراموش کردن این میزان از مرگ را ندارد. 

3- کیوشو – ژاپن

15 دسامبر سال 1914 و دقیقا در زمانی مشابه با فاجعه قبلی اتفاقی مشابه در ژاپن افتاد تا تعداد زیادی از معدنچیان این منطقه را به کام مرگ بکشاند. در گزارش های این حادثه آمده است که در اعماق زمین انفجار مهیبی رخ میدهد که باعث پرتاب شدن آسانسورهای معدن به آسمان می شود، سپس دود غلیظی تمام منطقه جزیره کیوشو را می پوشاند. این انفجار باعث شد تا بزرگترین فاجعه معدن در ژاپن رخ دهد و 687 کارگر معدن برای همیشه در اعماق زمین گرفتار شده و جان خود را از دست داند. 

2- کوریررز – فرانسه 

تا امروز هیچ فاجعه معدنی در اروپا بزرگتر از اتفاقی که در فرانسه رخ داد نبوده است. 10 مارس سال 1906، ساعت 6 و نیم صبح، بخار زغال سنگ تمام معدن را فراگرفته و تنها نیاز به یک جرقه دارد تا جان 1 هزار و 99 انسان را بگیرد و صدها نفر را زخمی و از کار افتاده کند. طبق گزارش هایی که از این حادثه به بیرون درز پیدا کرده است، گازهای سمی و دود چند روزی بود که در داخل معدن دیده می شود اما شرکت معدنی کوریررز توجهی به آن نداشت و این عدم توجه باعث بروز این فاجعه دردناک گردید. این شرکت پس از این حادثه با مسائل بسیاری زیادی روبرو شد و متهم به احمال در انجام وظایف خود گردید. در این حادثه بخش زیادی از کارگران کشته شده را کودکان کم سنی تشکیل میدادند که برای کار این شرکت مراجعه کرده بودند. 

1- هونیکیکو – چین 

چین به خاطر وسعت و جمعیت بالایی که دارد، چندین فاجعه دردناک را تا امروز تجربه کرده است که از جمله مهترین آن ها بزرگترین فاجعه تاریخ معدن در دنیا است. هنوز هم اتفاقات گسترده با میزان تلفات زیاد در معادن این کشور رخ می دهد اما بزرگترین فاجعه در روز 26 آوریل سال 1942 رخ داد. این حادثه که در میانه جنگ جهانی دوم روی داد با انفجار گاز در معدن استان لیونینگ آغاز شد و آتش تمام معدن را فرا گرفته بود.

در این زمان مدیران ژاپنی این معدن برای کم کردن میزان آتش درب معدن را بسته و آن را مهر و موم کردند و تمام هزار و 549 کارگر را طعمه حریق کردند. پس از پایان آتش، 10 روز زمان برد تا تمامی جنازه ها از داخل معدن خارج شود و همه آن ها را در گوری دسته جمعی به خاک سپردند.

 

https://www.madannews.com

 

خدمات رفاهی

اخبار معدنی کشور

پل های ارتباطی

نشانی: بندرعباس،بلوار رسالت شمالی - مابین چهارراه پردیس و چهارراه گفتگوی تمدن ها - ساختمان نظام مهندسی معدن هرمزگان

تلفن:33734744-076

فکس:33734743-07

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

کدپستی: 7919784895

دانلود قانون نظام مهندسی معدن و آیین نامه اجرائی آن

دانلود قانون معادن